top of page

Palmarosa Uçucu Yağı

Antiseptik ve antiviral özelliği ile sivilce, akne, apse, uçuk, deri iltihabı gibi cilt sorunlarında ve cilt yanıklarında kullanılır.


Bu uçucu yağın elde edildiği bitki, limonotu adı ile de bilinmektedir. Limonotu uçucu yağı adı altında satılan ürünlerin etiketleri incelenerek üzerlerindeki bilimsel bitki adının doğru bitkiye ait olduğundan emin olunmalıdır.


İngilizce adı: Palmarosa essential oil


Tanımı: Çiçekleri henüz açmadan toplanmış ve kurutulmuş toprak üstü kısımlardan buhar veya distilasyon ile elde edilen uçucu yağ.


Bitkinin bilimsel adı: Cymbopogon martini Bitkinin familyası: PoaceaeBitkinin Türkçe adı: Palmarosa, limonotu


Etkileri, kullanıldığı yerler ve kullanılış şekli


Cildi canlandırır, parlaklık kazandırır; hücre yenilenmesini artırır. Bir yemek kaşığı sabit yağ (zeytinyağı, badem yağı, susam yağı, Hindistan cevizi yağı) ile karıştırılmış 2 damla palmarosa yağı cilde sürülerek kuru cildin nemlendirilmesine ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. 40-50 damla palmarosa yağı 500 ml suya katılır. Kullanmadan önce çalkalayarak pamuk yardımıyla cilde sürülür veya sprey şeklinde püskürtülür.


Antiseptik ve antiviral özelliği ile sivilce, akne, apse, uçuk, deri iltihabı gibi cilt sorunlarında ve cilt yanıklarında kullanılır. Yukarıdaki gibi hazırlanan yağ karışımı ilgili yere sürülerek kullanılır.


Eklem ve kas ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Et- kilenen bölgeye 100ml uygun bir taşıyıcı yağın (zeytinyağı, susam yağı, tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı vb.) içine 5-12 damla uçucu yağ karıştırılarak hazırlanan karışım ile masaj yapılarak kullanıldığında eklem iltihabı ve romatizma kaynaklı ağrının azalmasını sağlar. Stres, endişe ve sinirsel yorgunluk gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Yorgunluk, sinirlilik, stres ile mücadele etmek için palmarosa yağı uygun yağlarla karıştırılmış olarak masaj şeklinde veya banyo suyuna katılarak kullanılabilir. 1 kova suya (35-38 derece), 25-30 damla uçucu yağ katılır ve bu su ile yıkanılır. Bu uygulama haftada 3-4 kez tekrarlanır. Palmarosa uçucu yağı böcek kovucu etkilidir. Sabunlarda, parfümlerde, kozmetiklerde ve kolonyalarda kullanılır.


UYARILAR

Palmarosa uçucu yağı aşırı hassas ciltlerde alerjiye sebep olabilir. Alerjik reaksiyon gösterme ihtimaline karşı taşıyıcı yağla uygun oranda seyreltilmiş uçucu yağ karışımı önce derinin küçük bir noktasına uygulanıp bir saat beklenmeli, herhangi bir reaksiyon oluşmadığı takdirde cilde tatbik edilmelidir.

Hassas cildi olan kişilerde palmarosa uçucu yağı sürüldükten sonra güneşle temas eden kısımlarda leke oluşabilir. Kullanım sırasında güneşe çıkılmamalıdır.

Gözle temastan kaçınılmalıdır. Temas halinde göz derhal bol su ile yıkanmalıdır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.


Saklama koşulları

Sıkı kapatılmış plastik olmayan kaplarda, ısı, ışık ve nemden korunarak saklanmalıdır.


Not: “A’dan Z’ye Tıbbi Yağlar ve Aromatik Sular” kitabından derlenmiştir.

Comments


bottom of page