top of page

BİNLERCE YILDIR BİTKİLERDEN GELEN ŞİFA


Boğaz pastillerinin ana amacı ağız ve boğazdaki irritasyonu azaltmak, yutkunma, nefes alma veya beslenme sırasındaki boğaz ağrısını yatıştırmaktır.


Gül Hidrosolü

Rosa Damascena İçerisinde geraniol, linalool, citronellol ve nerol etken maddeleri bulundurur.Çok iyi bir cilt toniği ve nemlendiricidir. Özellikle yıpranmış ve kuru ciltlerin rahatlamasını ve nemlenmesine yardımcı olur. Yüz kızarıklığı ve şişkinliğini gidermede etkilidir. Antiseptik etkisiyle akneli ciltlerin temizliğinde kullanılabilir. Kompres şeklinde uygulandığında, şişkin ve enflamasyonlu gözlerin rahatlama-sına yardımcı olur. Rahatlatıcı etkisiyle depresyon ve anksiyetede kullanılabilir. Özellikle menopoz döneminde hormon dengeleyici etkisi olabilir, sıcak basma-larına iyi gelebilir.Afrodizyak etkisi vardır. Yatak çarşaf ve yastıklarda kokulandırıcı mist olarak kullanılabilir.


Adaçayı Hidrosolü Salvia Triloba İçerisinde 1,8 sineol, borneol, eucalyptol etken maddeleri bulundurur. Çok iyi bir antioksidandır. Kırışıklıkları giderir ve yaşlanmayı geciktirir.Antibakteriyel etkisi ile akneli ve yağlı ciltlerde kullanılabilir.Terlemeyi azaltmaya yardımcıdır.Sindirim bozukluklarından kaynaklanan krampları azaltabilir.Hormon düzenleyici etkisi vardır. Özellikle menapoz dönemlerinde rahatlama sağlar. Menopoz nedeniyle oluşan baş ağrısı ve anksiyeteye iyi gelir, hormonal dengeyi düzenler.Antiseptik ve antibakteriyel etkisiyle iyi bir gargara olarak kullanılabilir.


Itır Hidrosolü Pelarganium Graveolens İçerisinde citronellol, geraniol, linalool etken maddeleri bulunur. Yaraların hızla iyileşmesine ve izlerinin kaybolmasına yardımcı olur.Kanamayı durdurucu etkisiyle diş eti problemlerinde kullanılabilir. Antibakteriyal ve antimiktobiyal etkisiyle enfeksiyonlara karşı savaşır. Cilt, bağırsak, ağız veya vajinaya bulaşabilen kandida mantarını engellemeye yardımcıdır.


Kekik Hidrosolü Tymus Vulgaris İçerisinde timol ve karvakrol etken maddeleri bulundurur. Antiseptik, antiviral ve antifungal etkileri ile cilt yaraları ve enfeksiyonlarında temizleyici olarak kulla-nılabilir. Güçlü antioksidan etkisiyle vücudu tüm zararlı organizmalara karşı korumayı destekler. Antiseptik etkisiyle yaraların enfekte olmasını önler. Ağız ve diş eti sağlığını korumaya yardımcıdır. Boğazdaki iltihaplanmayı ve öksürüğü gidermeye yardımcıdır. Solunum yollarını temizler.Sivilce gibi cilt sorunlarında etkili olarak kullanılabilir. Antibakteriyel etkisi ile ev temizliğinde, tüm yüzeylerde kullanılabilir. Hasta odalarında ve evlerde hava temizleyici olarak kullanılabilir.Lavanta Hidrosolü Lavandula Angusitifolia İçerisinde linalil asetat, linalool, terpineol ve terpineneol etken maddeleri bulun-durur. Özellikle bebeklerde ve yaşlılarda, sakinleştirici, rahatlatıcı etki yaratarak uyku problemlerini gidermeye yardımcıdır.Güneş yanıklarının, böcek ısırıklarının ve ciltteki tahrişi tedavi eder.Tüm cilt tipleri için kullanılabilir. İyi bir yüz toniğidir. Sakinleştirici özelliğiyle doğal bir antidepresan ve stres azaltıcı etkisi vardır. Yastığa uygulandığında uyumaya yardımcıdır.Sinüzit problemi olan hastalarda burun açıcı ve rahatlatıcı olarak kullanılabilir.Menopoz döneminde sıcak basmalarına serinletici etkisiyle iyi gelebilir.Migren, baş ağrısı gibi durumlarda ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.


Mersin Hidrosolü Myrtus Communis 1,8 sineol, α pinen, limonene, myrtenyl asetat etken maddeleri içerir. Grip, soğuk algınlığı ve mevsimsel alerjik gibi solunum yolu hastalıklarında tedaviye yardımcı olur. Sinüsleri açar, öksürük krizlerini rahatlatır. Kanamayı durdurucu, antiseptik, antifungal ve iltihap giderici etkisi vardır.Yaşlanma karşıtı özelliğiyle kırışıklıkları önler. Akne gibi cilt problemlerinde etkilidir.Varis tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.Rahatlatıcı etkisiyle stresi azaltmaya, uyku problemlerini gidermeye ve baş ağrısını azaltır.Oturma banyosu olarak kullanıldığında vajinal candida enfeksiyonlarının rahatlamasına yardımcı olur.


Ölmez Çiçek Hidrosolü Helichrysum Italicum İçeriğinde ∝- pinen, curcumene, neryl asetat, β-karyofilen içermektedir. Antienfamatuar ve sikatrizan etkilere sahiptir. Kesik, ameliyat izleri, yara ve izlerinin iyileşmesini hızlandırır.Morlukların ha emesine yardımcı olur. Bakteri ve mantar gelişimine engel olarak ciltteki enfeksiyon ve yaraların tedavisine yardımcıdır. Antiaging özelliğiyle kırışıklıklar için idealdir.Sivilce, egzama gibi cilt problemlerinde kullanılır. Antienflamatuar özelliğiyle eklem ve kas ağrılarını azaltmaya yardımcıdır.Böcek ısırıkları ve yaralarda ağrının azalmasına yardımcıdır. Diş ve diş eti sağlığında gargara olarak kullanılabilir. Güneş yanıklarının iyileşmesini sağlar.Papatya Hidrosolü Chamomilla Recutita İçerisinde bisabolol oksit, α-bisabolol, kamazulen etken maddeleri bulundurur. Saçların rengini açmasıyla bilinir. Güneşe çıkmadan önce saçlara uygulanılabilir. Antiviral, antifungal, antibakteriyel ve antienflamatuvar etkileri bulunur.Kesik, yanık ve yaraların tedavisinde kullanılabilir.Mantar hastalıklarının tedavisini destekleyebilir, özellikle el ve ayaklarda kullanılabilir. Yorgun, kaşınan, enfekte ve tahriş olmuş gözlerde kullanılabilir. Göz altı siyahlıklarını gidermeye yardımcıdır. Öfke,anksiyete, depresyon ve tükenmişlik gibi durumlarda yardımcıdır.


Zencefil Hidrosolü Zingi- ber Officinale İçerisinde alpha-zingiberen, beta-curcumene, camphe-ne, 1,8-cineole etken maddeleri bulundurur. Mide bulantısı için oldukça etkilidir. Mide krampları, hazımsızlıkta kullanılabilir. Taşıt tutmasında araç içinde sprey şeklinde uygu-lanabilir. Artrit, baş ağrısı ve kas ağrılarını dindirici etkisi vardır. Çok güçlü bir antibakteriyel etkiye sahiptir. Güçlü detox etkisiyle vücudu toksinlerden temizleyebilir. Öksürük yatıştırıcıdır.


KAYNAK

1. Panati, Charles (1989). Panati’s Extr 2. Tıbbi ve Aromatik bitkilerin üretimlerinin arttırılması olanakları ; Emine BAY- RAM1, Saliha KIRICI2, Se-zen TANSI3,Güngör YILMAZ4, Olcay ARABACI5 Süleyman KIZIL6, 3. FFD Monografları , Tedavi- de Kullanılan Bitkiler; Prof.Dr. Ömür L Demirezer 4. Princeples and Practice of Phtyoterapy ,Micheal Dixon 5-Adam, K.I., 2005. Herb Pro- duction in Organic Systems. A Pub-lication of ATTRA – Natio- nal Sustai-nable Agricultural 6-Information Service. Online www.attra.ncat.org. 7-Akın, T., 2009. Kisisel Görüs- me. Kütas Tarım Ürünleri Dıs Tic. San. AS. _zmir. 8-Anonim, 1996. Soganlı Bitki- ler (Türkiye’den _hracatı Yapı- lan Türle-rin Tanıtım ve Üretim Rehberi). Dogal Hayatı Koruma 9-Dernegi, _stanbul, 84 s 10-Anonim, 1998. Europe’s Me- di-cinal and Aromatic Plants: Their Use, Trade and Conser- vation A TRAFFIC Species in Danger 11-Report, First Int. Symposi- um on the Conservation of Medici-nal Plants in Trade in Europe, 22- 23 June 1998. 12-Anonim 2004. Türkiye Or- manlarında Odun Dısı Ürünler, Çevre ve Orman Bakanlıgı, Ankara. 13-Catty, Suzanne; Hydrosols The Next Aromatherapy, Hea- ling Arts Press, Rochester, VT 2001

14-Price, Len and Shirely Price. Understanding Hydrolats: The Speci-fic Hydrosols for15-15- Aromatherapy. London: Churc- hill Livingston. 2004 15-Understanding Hydrolats: The Specific Hydrosols for Aromat-herapy: A Guide for Health Profes-sionals (Lon- don: Churchill Living-stone, 2004)16-Pharmacological eva- luation of antihypertensive ef- fect of aerial parts of Thymus linearis benth, Alamgeer, Akh- tar MS, Jabe-en Q, Khan HU, Maheen S, Haroon-Ur-Rash, Karim S, Rasool S, Malik MN, Khan K, Mushtaq MN, Latif F, Ta-bassum N, Khan AQ, Ahsan H, Khan W, 2014

17-Efficacy and tolerability of a fluid extract combination of thyme herb and ivy leaves and matched placebo in adults suffering from acu-te bronc- hitis with productive cough. A prospective, double-blind, pla- cebo-controlled clinical trial, Kem-merich B1, Eberhardt R, Stammer H, 2006 18-Antifungal activity of thyme (Thymus vulgaris L.) essential oil and thymol against moulds from damp dwellings, Segvić Klarić M1, Kosa-lec I, Mastelić J, Piecková E, Pepelj-nak S, 2007 19-Effect of lavender scent in-halation on prevention of stress, an-xiety and depressi- on in the post-partum period, Maryam Kianpour,1 Akram Mansouri,1 Tayebeh Mehra-bi,2 and Gholamreza Asghari3,2016 20--Lavender and the Nervo- us System, Peir Hossein Kouli- vand, 1 Maryam Khaleghi Gha- diri, 2 and Ali Gorji, 2013 21-Physical and Psychologic Ef-fects of Aromatherapy Inha- lation on Pregnant Women: A Randomi-zed Controlled Trial, Toshiko Igaras-hi, PhD, 2013


UZM. ECZ. SEVİL AĞALAR ALTINEL

Comments


bottom of page