top of page

KORONAVİRÜSE KARŞI NAR KABUĞU ETKİSİ


Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına alarak sağlığımızı tehdit etmeye devam ederken, İtalyan bilim insanları tarafından geçtiğimiz Mart ayında COVID-19 pozitif hastalarda yapılan bir araştırma, nar kabuğu özütü içeren pastillerin koronavirüsü %91 oranında öldürdüğünü açıkladı. Ayrıca virüsün kişiden kişiye bulaşmasını, dolayısıyla salgının yayılmasını engellediği yapılan açıklamalar arasında... Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, dünyada onbinlerce insanın yaşamını yitirmesine sebep olan koronavirüs salgınına karşı alınacak önlemlerle ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi


Ülkemizde koronavirüs ile mücadele devam ediyor. Yeni normal düzene geçişle birlikte artık insanların kalabalık ortamlarda birbiriyle etkileşimi de arttı. Sosyal mesafe, maske ve temizlik gibi fiziksel tedbirlerin yanı sıra ek önlem olarak neler önerirsiniz?

Sosyal mesafe, maske ve temizlik kuralına mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Bunların hepsi; fiziksel dış teması en aza indirgemek için kullanılacak yöntemler. Bu önlemlerin yanı sıra ağız ve boğaz bölgesinin korunması da çok önemli. Çünkü ağız boşluğu ACE2 reseptörlerinin en yoğun olduğu bölge. Virüs burada tutunarak çoğalmaya başlıyor. Bu bakımdan virüsün burada çoğalmasını önlememiz gerekiyor. Nar meyve kabuğu içeren pastillerin kullanılmasıyla virüsün ağız boşluğunda yok edilebileceği klinik araştırmalar ile ortaya konuldu.


Pandemi sürecinde pastil kullanımı alınabilecek tedbirler içerisinde nasıl bir yere sahip?

Virüsün vücuda girme ihtimaline karşın ağız sağlığını korumak çok önemli. Çünkü virüs ağız yoluyla vücuda girdiğinde ilk büyüme evresini ağız ve boğaz hattında gerçekleştiriyor. Bu bakıdan doğru bir pastil kullanımıyla hem riskleri minimalize edebilirsiniz hem de başkalarına bulaştırma ihtimalini azaltabilirsiniz. İçerisinde şeker bulunmayan doğru bitki özütlerinden üretilmiş pastiller virüsün ağız boşluğunda çoğalarak boğazdan akciğerlere inmesini engelleyebiliyor. Yeni yapılan çalışmada, bu pastillerin virüsü %91 oranında öldürdüğü gözlemlenmiştir.

Bahsettiğiniz pastilin virüsler üzerinde önleyici ve öldürücü etkisi bilimsel olarak kanıtlandı mı?

İtalya’da yapılan araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar dikkat çekici. Şekersiz bitki özütlerinin pastil formunda kullanılması COVID-19 testi pozitif çıkmış kişilerin virüsü başkalarına bulaştırma riskini de minimuma indiriyor. Bu da hem hastalıktan korunmada hem de tedavide nar meyve kabuğu, zerdeçal gibi doğru bitki özütlerinin kullanımının önemini gösteriyor. Pastilin yapısında yer alan Arap zamkı sayesinde ağızda uzun süre kalabilen bu pastiller, hastaların virüs yükünü azaltarak, pandeminin viral olarak yayılımını sınırlandırıyor. Virüs hücrelere yerleşemeden pastil içeriğini oluşturan bitkisel bileşenler ağızda bir bariyer oluşturarak virüsün hücrelere girişini ve replikasyonunu engelliyor. Böylece boğaz bölgesinde bir engel oluşturarak, virüsün vücuda yayılması önlenebiliyor. Bu çalışmada ilginç bir bulgu diğer bir grup hastaya verilen antiseptik gargaranın etkisinin virüsü öldürmede oldukça zayıf etkili kalması


Fitoterapi ürünleri mutasyona uğrayan virüsler üzerinde de etkili mi? Fitoterapi ürünleri kimyasal ilaçlarla birlikte kombine edilerek tedavide kullanılması iyileşme oranlarını daha da yükseltilebiliyor. Etkilerini mekanik olarak gösterdiklerinden genel olarak direnç gelişimi söz konusu olmamaktadır. Fitoterapi ürünlerinin doğal kimyasal yapıları nedeniyle mutasyona uğrayan çift zarflı virüsler üzerinde de aynı öldürücü etkiyi gösterebilirken, antibiyotikler ve aşıların etkileri direnç gelişimine bağlı olarak azalıyor.


Peki bu pastili hangi ortamlarda kullanmak daha etkili olur?

Kalabalık yerlerde bulunmanız gereken durumlarda, toplu taşıma kullanırken, AVM’ler, marketler, insanların mecburen sosyal mesafe kurallarına uyamadığı yerlerde daha sık vakit geçireceksek bu tip fitoterapi ürünlerinin koruyucu özelliklerinden muhakkak yararlanılmalı. Pastiller ağızda uzun süre kalması gereken yavaş yavaş salınan maddelerdir. Pastili aldıktan sonra en az bir saat boyunca bir şey yiyip içilmemesi gerekiyor.


PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA

Comments


bottom of page