top of page
arkaplan.jpg

Yenidoğan bebeklerde uyku düzeni ve su

  • Yeni doğan bebekler beslenmek için kolayca ve sık sık uyanırlar. Çoğu bebek, gece boyunca birkaç kez olmak üzere 24 saat içinde 8 ila 12 kez beslenir. Bu durumun tamamen normal olduğunu unutmayın. Bebeğiniz büyüdükçe daha uzun süreler boyunca uyuyacaktır. Bebeğinizi anne sütünden başka bir gıda ile beslemek bebeğinizin daha fazla uyumasına yardımcı olmaz ve süt üretiminizi azaltabilir.


  • Yenidoğanın memede uykuya dalması yaygındır çünkü burası en rahat oldukları yerdir. Bebeğinizi hafifçe uyandırarak bir memeden tüm sütü almasını sağlayın. Bu aynı zamanda süt üretimini sürdürmenizi sağlayacaktır.


  • Bazı yenidoğan bebekler çok uyur ve yeterince sık ememezler. Sizin ve bebeğinizin izleyeceği belirli bir program olmasa da, doktorunuz bebeğin tartısı ve idrar çıkışı ile yeterli süt alıp almadığı konusunda sizi bilgilendirecek ve gerekli uyarıları yapacaktır.


Emzirilen bebeklere su verilir mi

  • Anne sütü ilk günden itibaren bebek için gerekli tüm besinleri ve suyu yeterli miktarda içerir. Çok sıcak havalarda bile bebeklere 6. aydan önce su vermek gerekmez. Bebeğe su verilirse midesi su ile dolacağı için anne sütü almak istemeyecektir. Bunun sonucu olarak da memeyi daha az emecek ve memede süt yapımı azalacaktır.

Sut_Baslik

Galeri

bottom of page