top of page
arkaplan.jpg

Sağlıklı bir hamilelik için

1.Her gün 400-800 mikrogram folik asit alın.


Folik asit bir B vitaminidir. Hamilelikte en az 1 ay önce ve hamilelik sırasında yeterli miktarda folik asit alımı bebeğin beyin ve omurgasındaki büyük doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir. Hamileliğin 12.haftasına kadar folik asit kullanmanız önerilir.


2. Alkol ve sigara kullanmayı bırakın.


Sigara içmek veya alkol almak hamilelik sırasında erken doğum, doğum kusurları ve bebek ölümü gibi birçok soruna neden olabilir.


3. Kimyasal maddelerden ve çevresel toksinlerden kaçının.


Evde ve işyerinde zararlı kimyasallar, metaller, gübre, böcek spreyi ve kedi veya kemirgen dışkısı gibi toksik maddelerden kaçının. Bu maddeler erkek ve kadın üreme sistemlerine zarar vererek hamile kalmayı zorlaştırabilirler.


4. Sağlıklı kiloya ulaşın ve koruyun.


Bebeğinizin daha sağlıklı gelişimi için dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite içeren bir yaşam tarzını uygulamak önemlidir. Fazla kilolu veya obez olan kişilerin kilo vererek hamile kalmaları bebeği bir çok kronik hastalıktan korur (tip 1 diyabet, obezite)

Bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız, vücut kitle indeksinin (VKİ) 20 ile 25 arasında olması önerilir. Fazla kiloluysanız, VKİ 25'in üzerindeyse, hamile kalmadan önce kilo vermeyi hedeflemelisiniz.

Düzenli egzersiz vajinal doğuma hazırlanmanıza destek olur.


5. Aile geçmişinizi öğrenin.


Ailenizin sağlık geçmişini öğrenmek, bebeğinizin sağlığı için önemli olabilir. Ailenizde genetik olabilecek hastalıkların bilgisini doktorunuzla paylaşın.


6. Zihinsel olarak sağlıklı olun.


Zihin sağlığı, yaşamla başa çıkarken nasıl düşündüğümüz, hissettiğimiz ve davrandığımızdır. Herkes bazen endişeli, üzgün veya stresli hisseder. Ancak bu hisler geçmiyorsa ve günlük hayatınızı etkiliyorsa bir uzmandan yardım alın.


7. Sağlıklı bir hamilelik geçirin!


Hamileyken, tüm yeni sağlıklı alışkanlıklarınızı sürdürün ve hamilelik süresince doktorunuzu düzenli olarak ziyaret edin.


Sut_Baslik

Galeri

bottom of page