top of page
arkaplan.jpg

Hamilelikte Önerilen Aşılar

2.Trimester döneminde grip aşısı, tetanoz-difteri-boğmaca ve covid 19 aşıları gebelere uygulanabilir.


  • Grip aşısı

Hamileler ve küçük bebekler, grip komplikasyonları geliştirme konusunda özellikle yüksek risk altındadır. Mevsimsel grip aşısı hamile olan veya hamile kalacak tüm kadınlar için önerilir. Hamilelik sırasında grip aşısı yaptırmanın bebek için bilinen hiçbir zararlı etkisi yoktur. Hamileleri korumanın yanı sıra, doğumdan sonraki ilk altı ayda bebekleri gripten korumaya yardımcı olur.


  • Tetanoz, difteri ve aselüler (hücresiz) boğmaca (DTB) aşısı

Tetanoz-difteri-boğmaca aşısı, daha önce yaptırmış olsalar bile hamilelere her hamilelik sırasında önerilir. Gebeliğin 27 ila 36. haftaları arasında uygulanmalıdır.


  • Covid-19 aşısı

Hamilelerin, hamile olmayan kişilere kıyasla Covid-19 nedeniyle ciddi hastalık geliştirme olasılığı daha yüksektir. Uzmanlar, hamilelerin enfekte olma olasılığını ve hastalığın şiddetini azaltmak için aşı olmalarını tavsiye ediyor. Covid-19 aşıları, düşük riskini artırmaz veya gelişmekte olan bebeğe zarar vermez.


DİKKAT! Kızamık, kabakulak, kızamıkçık (KKK) ve su çiçeği aşıları canlı virüs aşılarıdır ve hamilelik sırasında veya hamile kalmadan önceki ay içinde yapılması önerilmez. Bu aşıları yaptırdıysanız, en az 1 ay süreyle hamile kalmayın.


Sut_Baslik

Galeri

bottom of page