top of page
arkaplan.jpg

Doktorunuzu ziyaret edin

  • Hamilelik öncesi dönem sağlıklı bir hamilelik, doğum ve doğum sonrası için oldukça önemlidir. Hamile kalmadan önce bir plan yaparak siz ve bebeğiniz için gerekli adımları atabilirsiniz.


  • Bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız, hamilelik öncesi sağlık bakımı hakkında doktorunuza danışın. Doktorunuz öncelikle kan tahlillerinize göre vitamin eksikliğinizi (özellikle folik asit, D vitamini ve B12 vitamini) kontrol edecektir. Doktorunuz, kullanmakta olduğunuz ilaçlar, ihtiyacınız olabilecek aşılar ve bazı doğum kusurlarını önlemek için hamilelikten önce atabileceğiniz adımlar ile ilgili sizi bilgilendirecektir. Hamileliğinizi etkileyebilecek herhangi bir sağlık sorununuz var ise mutlaka belirtin. Hiçbir şeyi unutmamak için bir liste yapabilirsiniz.


  • Hamilelik sırasında bazı ilaçların kullanılması ciddi doğum kusurlarına neden olabilir. Bunlara sizin veya eşinizin kullandığı bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçlar ile bitkisel takviyeler dahildir. Hamilelik planlıyorsanız doktorunuzla konuşmalı ve sadece gerekli ilaçları aldığınızdan emin olmalısınız.


  • Hamile kalmadan önce, hamilelik sırasında veya doğumdan hemen sonra bazı aşılar önerilir. Doğru zamanda doğru aşıları yaptırmak, sağlıklı kalmanıza ve bebeğinizin sağlık sorunları yaşamasını önlemeye yardımcı olur.


  • Suçiçeği ve Kızamık- Kızamıkçık- Kabakulak (KKK) aşılarınız eksik ise, hamile kalmadan birkaç ay önce yaptırmanız tavsiye edilir. Bu aşıları yaptırdıysanız, en az 1 ay süreyle hamile kalmayın.

Sut_Baslik

Galeri

bottom of page