top of page

SEVGİLİ ETKİN SAĞLIK OKURLARI MERHABA

Yine sizler için hazırladığımız, yepyeni bilgilerle dolu sayımızla karşınızdayız.

Size bu sayı ile birçok haber vermek istiyorum: Öncelikle dernek olarak hazırladığımız “Bebeğinizin Sağlığı Sütünüzde Saklı” projemiz yol almaya devam ediyor. Anne sütünü, çok değişik mecralarda anlatalım derken bir de BELGESELİMİZ oldu. Projemizin ve belgeselimizin hikayesini bu sayımızda bulacaksınız.


Çok enteresan rastlantılar sonucu belgeselimizi Kars’ta çekmeye başladık ve İstanbul’da devam ettik. Anne sorunlarına, anne sütüne yönelik belgeselimizi size sunacak olmamızın heyecanını yaşıyoruz. Aslında belgeselimiz 4 bölümden oluşacak, birinci bölümümüzde “ANNE DOSTU BİR ÇEVRE” oluşturmaya çalışıyoruz.


Yönetmenimiz Aslı Akdağ ile röportajımızı okuyacaksınız.Uzman eczacı Burcu Onay, “Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla DSÖ’nün Herkes için Emzirme Desteği” adlı yazısında, anne sütünün dünyayı daha sağlıklı, adil ve eşit kıldığını vurguluyor...


Tarih ve Tıbbın Kesişim Noktasında Papaver Somniferum (haşhaş) bitkisinin tıpta kullanımını eczacılık fakültesi hocalarımızdan okuyacağız. Morfin ve kodein olarak bilinen papaver somniferum bitkisinin kalp krizi ve kanserde de etkili olduğunu biliyor muydunuz? Hocalarımız yeni araştırmaları ve sonuçlarını Etkin Sağlık dergimiz için yazdı.


Gül de tarihin çok eski zamanlarından beri tıpta ve parfüm dünyasında kullanılan bir bitki. Konuyu ayrıntıları ile uzman eczacı ve Aromader derneği başkanı Sevil Ağalar Altınel’den okuyacağız.


Çok özel bir kitabın yayına sunulduğunu bu sayıda size bildirmek isterim. Eczacıların ve herkesin elinin altında bulunması gereken başvuru kitabı niteliğinde... Fatih Hocamız, yıllardır dergimizin yazarı, bizim için makaleler yazan, her makalesi hayatımıza renk veren, sağlıklı bilgilerle dolu. Kitabı büyük keyifle okuyup, başucuna koymaya ve ona sık sık danışmaya başlayacağınızdan eminim. Kitabın adı; Moleküler ve Hücresel Sağlıkta Stratejik Gıdalar ve Hassas Beslenme.


Bu aralar bir de Yunanistan gezimiz oldu. Hem Yunan komşularımızın, eczacıların yaşadığı sorunları konuştuk ve hem de gezdik. Gezimizi bize eczacı Berna Selçuk yazdı.


İki eczacımız da sizin için yemek tarifleri hazırladı. Keyifli okumalar dilerim...


Ecz. Asuman Çakıroğlu


Dergimizin yeni sayısına ulaşmak için aşağıdaki görsele tıklayabilirsiniz; 👇🏻


Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page