top of page

SEVGİLİ ETKİN SAĞLIK OKURLARI MERHABA

Yeni ve dopdolu bir sayı ile yine birlikteyiz. Öncelikle, gurur duymamızı sağlayan Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımını başarılarından dolayı kutluyoruz. Bu kadar sevimsiz durumların içindeyken birden bu durumlardan sıyrılıp uluslararası başarı sağladığımız bir alana sıçradık.

Bilim alanında ise Prof. Dr. Mete Atatüre İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin fizik bölümü olan dünyaca ünlü Cavendish laboratuvarının 16. bölüm başkanı olarak atandı. Bu laboratuvarın ilk başkanı elektromanyetik teorinin kurucularından James Clerk Maxwell’dir. Bu önemli atama için Sayın Prof. Dr. Atatüre’yi kutluyoruz, yolunun açık olmasını diliyoruz.

25 Eylül Dünya Eczacılık Günü olarak kutlanıyor. Bu vesile ile eczacıların toplum hizmetindeki yeri yeniden değerlendirilip, sağlık sistemlerinin güçlenmesini sağladığı konusuna vurgu yapılıyor. Aslında biz eczacılara yapacak çok iş düşüyor, farkındalığımız arttıkça o işlerin ucundan tutup halk sağlığını koruma yönünde ilerliyoruz. Uzman Eczacı Burcu Onay, bu konuyu yazdı.

Prof. Dr. Fatih Yıldız her zamanki gibi çok önemli bir konuda bizleri aydınlatmaya devam ediyor. Artık hücrelerimizi nasıl beslersek sağlığımızı uzun süre koruyabiliriz gibi giderek sağlıklı olma halini hücre temelinde öğrenmeye devam ediyoruz. Beslenme önemli olmazsa olmaz, birçok besin öğesinin, egzersizin, yürüyüşün DNA tamirinde etkili olması çok ilginç geliyor...

Prof. Dr. Afife Mat, tam mantar mevsiminde zehirli ve yenilebilen mantarlar hakkında çok önemli bilgiler veriyor, keyifle okuyacağınızdan eminim.

Çağımızın önemli problemlerinden biri olan uykuyu Prof. Dr. İsmet Melek yazdı. 24 Kasım “Öğretmenler Günü” için saygıdeğer öğretmenimiz Siret Mazı anısını paylaştı.


Daha pek çok değerli yazarlarımızın yazılarıyla dolu olan Etkin Sağlık dergimiz sizlerle...


Keyifli okumalar diliyorum,

Ecz. Asuman ÇakıroğluEtkin Sağlık Dergisi 60. sayımıza link üzerinden ulaşabilirsiniz; https://online.fliphtml5.com/whddd/zeih/


Comments


bottom of page