top of page

Sevgili Etkin Sağlık Okurları Merhaba

Yeni bir sayı ile yine beraberiz. Bu dönem çok önemli günler yaşayacağız. Sevgililer Günü, Tıp Bayramı, Kadınlar Günü gibi...

Sevmek hatta sevebilme becerisi çok önemli... Eşimizi, çocuğumuzu, kardeşimizi, arkadaşımızı yeteri kadar sevebiliyor muyuz? 14 Şubat’ı bahane ederek en yakınımızdaki kişileri daha farklı sevmeye ya da kucaklamaya ne dersiniz? Sevgililer Günü’nüz kutlu olsun... Sevgililer Günü ile ilgili Ecz. Nergis Beyazıt bizler için yazdı.

Binbir emekle yetişmiş saygıdeğer hekimlerimizin Tıp Bayramı’nı kutluyorum. Halk sağlığı projelerinde, birlikte çalışacağımız günler için şimdiden harekete geçmemiz gerektiğini düşünüyorum. Halk sağlığını korumak ve halkı bu anlamda bilinçlendirmek, birçok hastalığı önlerken devletin sağlık harcama bütçesinin de azalmasına yardımcı olur. Tıp Bayramı’nı Ecz. Merve Karaçay yazdı.

Kadınlar, hayata erkeklerden farklı bakarlar. Yapısal olarak da adet döngüleri, çocuk doğurma ve süt verme gibi farklı özellikleri varken eşitlikten bahseden ve eşit olmaya çalışan yine kadınlar... Dünya Kadınlar Günü “Eşitliği Kucaklayın” temasıyla duyuruldu. Bu konuyu Uzm. Ecz. Burcu Onay yazdı. Tarımda erkeklerden daha uzun süre çalışan kadınların koruyucu sağlık hizmetlerini almalarını sağlamamız biz eczacıların en önemli görevi olmalıdır.

Bağışıklık sisteminin nasıl çalıştığını, nelere ihtiyaç duyduğunu ve hangi işaretlere bakmamız gerektiğini hocamız Prof. Dr. Fatih Yıldız yazdı.

Pankreas 75-100 gram ağırlığında bir organ ama büyük işler başarıyor. Sindirim enzimleri ve insülin salgılanmasını kontrol ediyor. Sessiz bir organ ancak yine de hastalık sinyalleri veriyor... Hocamız Prof. Dr. Kadir Demir pankreası ve bu sinyalleri bizim için yazdı.

Yine çok değerli hocalarımız ve yazarlarımız bizler için önemli konuları kaleme aldılar. Herkese keyifli okumalar diliyorum...

Ecz. Asuman Çakıroğlu


Comments


bottom of page