top of page

Etkin Sağlık - Sayı 47 (Ağustos Eylül 2021)

Çok Sevgili Etkin Sağlık Okurları,


Yeni bir sayı ile yeniden beraberiz. Uzun süredir kafamı meşgul eden anne sütü konusunu yediden yetmişe herkese anlatana kadar yazmaya devam edeceğim. Size, bir arkadaşınıza, komşuya, hatta sağır sultan duyana kadar herkese anlatmayı kendime görev edindim.


Neden mi? Öncelikle doğal, gecesi ayrı gündüzü ayrı içerikli, bebeğin büyümesine bağlı olarak içeriği yine değişmekte… Bebeğin sadece karnını değil bebeğin ruhunu da doyuruyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerin ileriki yaşlarda obez olma ihtimali çok düşük. Anne sütü ucuz, bulunması kolay. Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı’nın yazısını okuduğunuzda siz de anne sütüne daha çok hayran olacaksınız.


Eczacılar en yakın sağlık danışmanınız olmaya devam ediyor. Eczacınız güncel kalmaya özen gösterdiği için sürekli okur, konferans izler ve tartışır… Biz 14 Mayıs Eczacılık Günü’nü kutlarken, dünyadaki eczacılar 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü’nü kutluyor. Son birkaç yıldan beri biz de bu kutlamalara katılıyoruz. FIP Dünya Eczacılık Federasyonu her yıl bir tema belirliyor ve bu tema üzerinden eczacılara toplantılar düzenliyor. Güven sözcüğü oldukça değerlidir. Ecz. Burcu Onay yazısında bütün bunları anlatıyor. Eczacınızla biraz daha yakın olmak isterseniz bu güzel yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.


Prof. Dr. Güldane Koturoğlu bize bebeklerin ve çocukların ishallerinde hangi probiyotiklerin kullanılmasının daha doğru bir seçim olacağını anlattı. Probiyotikleri biraz daha yakından tanımak ve bebeklerin sancılarına başka bir açıdan bakabilmek için bu güzel yazı size yol gösterecektir. Her zaman söylediğim gibi, bazı sağlık profesyonellerinin sık kullandığı sözcükler bazen yazılara da yansıyor ve anlamakta zorluklar oluşuyor, bunun için de uğrayıp eczacınıza sorularınızı sorabilirsiniz.


Karaciğer vücudun tüm metabolizma işlerinden sorumlu, en temel organlarımızdan biridir. Bu çok önemli organın bazı sorunlarını Prof. Dr. Kadir Demir yazdı. Dikkat çekmeye çalıştığı konular çok

önemli…


Değerli uzmanların yazdığı daha birçok konuyu dergimizin bu sayısında bulabilirsiniz. Herkese keyifli okumalar diliyorum. Sorularınız için en kolay ulaşılacak yer Eczane ve Eczacınızdır.


Sevgilerimle,


Ecz. Asuman Çakıroğlu

Comments


bottom of page