top of page

Etkin Eczacılık Derneği Yıl Sonu Toplantısı Yapıldı

Sağlık alanında mesleki bilgi ve becerisini dünya standartlarında geliştirmek ve uygulamak üzere bir araya gelmiş, mesleğine tutkuyla bağlı eczacılar tarafından kurulan Etkin Eczacılık Derneği’nin geleneksel yılsonu toplantısı bu yıl 10-13 Aralık 2015 tarihlerinde Antalya’da gerçekleşti. Her yıl dünyadaki gelişmeler doğrultusunda planlanan çalışma programının sunulduğu ve programı destekleyecek yoğun eğitim oturumlarının yer aldığı toplantı programı üç ana başlıkta planlandı: Bilimsel Bölüm, Meslek Politikaları ve Serbest Sunumlar.


Bilimsel bölümde ağırlıklı olarak, “Eczanede Yönetilebilecek Semptomlar” başlığı altında, eczacının koruyucu/ önleyici tavsiye ve yaklaşımı ile hastaya yön verebileceği sağlık durumlarını içeren bu bölümde söz konusu sağlık durumlarında standart bir eczacı yaklaşımı geliştirilmesi amaçlandı. Bölümün konuları şunlardı: kadın sağlığı (eczanede oral kontraseptif danışmanlığı, acil kontrasepsiyon, sistit, vajinal mantar), gastrointestinal sistem (diyare, kabızlık, hemoroid, ibs, hazımsızlık) ve eklem sağlığı (spor ve basit eklem yaralanmaları).


Toplantının “Meslek Politikaları” bölümünde çok değerli iki konuk, Ecz. Lefteris Marinos (Yunanistan İlaç ve Gıda Kurumu YK Üyesi) ve Ecz. Fin Mc Caul (İngiltere Bağımsız Eczaneler Birliği Kurucusu) eczacılık alanındaki küresel gelişmeleri ve meslek örgütleri ile sosyal güvenlik sistemlerinin konuyla ilgili politikalarını anlattılar.


Bu iki başlığın dışında ayrıca çok değerli konuşmacılar ve dernek üyesi eczacılar, son derece keyif alarak izlenen serbest sunumları ile toplantıya katkı verdiler, renk kattılar.


Toplantının kapanışında Antalya Muratpaşa Belediyesi işbirliğiyle çok önemli bir sosyal sorumluluk etkinliği de gerçekleştirildi. Etkinliğin amacı açıklanmadan oluşturulan 10 farklı grupla takım çalışması yapıldı ve 10 adet demonte bisiklet, takımlar tarafından heyecanla yeniden monte edildi. Bisikletler toplantı sonunda Muratpaşa Belediyesi’nin belirlediği 10 dar gelirli çocuğa hediye edildi.


Etkinlik 12 Aralık akşamı, eczacıların kurduğu Reçete Müzik Grubu’nun konseri eşliğinde yenilen gala yemeğiyle sona erdi.Comments


bottom of page