top of page

Eczacınız Size İlaçtan Fazlasını Sunar!

14 Mayıs Eczacılar Günü dolayısıyla Etkin Eczacılık Derneği “Eczacınız size ilaçtan fazlasını sunar” kampanyasını hayata geçirdi. Dernek Başkanı Ayşegül Yıldız eczacıların toplum için sağlık konusunda en erişilebilir, güvenilir bilgi kaynağı olması ve geniş yelpazede verdikleri hizmet sayesinde sağlık sistemine verdikleri katkıya değinerek tüm eczacıların Eczacılar Günü’nü kutladı. Ülkemizde her yıl, akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs tarihi, Eczacılık Günü olarak kutlanıyor. Hastaların sağlık problemleri hakkında ilk olarak temas ettiği ve ilaca erişimlerinde kritik rol oynayan eczacılar, toplum sağlığı bağlamında, omuzlarında büyük bir görev taşıyor. Etkin Eczacılık Derneği Başkanı Ayşegül Yıldız eczacıların bilgisi ve deneyimi ile ilaç tedavisinin yanı sıra koruyucu sağlık hizmetlerinde de güvenli hizmet vermek için bireylerin yanınızda olduğunu söyledi. Toplumda eczanelerin danışma noktası olarak rolü artmaya devam ediyor. Buna rağmen çeşitli konularda sık sık kulaktan dolma ya da internetten ulaşılan güvenilir olmayan bilgilere başvuruluyor. Ayşegül Yıldız bu noktada halkımızın yalnızca ilaç değil sağlıkla ilgili her konuda eczacılara danışması gerektiğini vurguluyor. 14 Mayıs Eczacılar Günü dolayısıyla konuşan Etkin Eczacılık Derneği Başkanı Ayşegül Yıldız şunları söylüyor: “Ülke çapında 24 binden fazla eczaneyle hizmet veren eczacılar, randevusuz en erişilebilir sağlık profesyonelleridir. Dünyadaki kamuoyu araştırmalarında da eczacılar en güven duyulan meslek sahipleri arasındadır. Eczane hizmetleri, bilgi, kalite, kanıt temelinde danışanın maksimum faydası gözetilerek verilir. Eczacılar yoğun bir lisans eğitimini tamamlamaları ve ardından mesleki eğitimlerini kesintisiz sürdürmeleriyle de önemli bir bilgi kaynağıdır. İlaç sunmanın yanı sıra, sağlıkla ilgili en güvenilir bilgiyi sunar ve hasta olmanızı engelleyen koruyucu sağlık hizmetlerinde aktif rol alırlar. Eczacı danışmanlığının acil başvuru oranını ve genel sağlık maliyetlerini düşürmesi sonucunda sağlık sisteminin sürdürülebilir olmasına katkı sağlarlar.” Ayşegül Yıldız ilaçlardan ve eczane hizmetlerinden daha çok fayda sağlamak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

  • Eczacınıza kullandığınız bütün ilaç ve besin desteklerinin bilgisini verin. Eczacınız sizin bu ürünleri doğru kullanmanızı ve en yüksek fayda görmenizi sağlayacaktır.

  • İlaçlarınızı, doktorunuzun ve eczacınızın söylediği şekilde kullanın.

  • Kendinizi iyi hissetseniz bile ilaçlarınızı yarım bırakmayın.

  • İlaçların kullanımı konusunda soru ve sorunlarınız varsa eczacınızla paylaşın.

  • Bebekler ve çocuklar özel durumu olan hastalardır. Çocuğunuzun yaşı ve ağırlığına göre ilaç dozu ayarlama konusunda da eczacınızın yardımını isteyin.

  • Sigarayı bırakmak mı istiyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Ürün ve davranış desteği için eczacınıza başvurabileceğinizi unutmayın.

  • Yalnızca ilaç değil, sağlığınızla ilgili her konuda eczacınıza danışın.Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page