top of page

Eczacılar koruyucu sağlık hizmetleri ve kronik hastalıkların yönetiminde de aktif yer almalı!

Eczacılar koruyucu sağlık hizmetleri ve kronik hastalıkların yönetiminde de aktif yer almalı!

14 Mayıs Eczacılar Günü dolayısıyla Etkin Eczacılık Derneği tarafından yapılan açıklamada eczacıların sağlık sistemi için önemine değinilerek, tüm eczacıların Eczacılar Günü kutlandı ve eczacıların koruyucu sağlık hizmetleri ve kronik hastalıkların yönetiminde de aktif yer alması gereği vurgulandı.


Ülkemizde her yıl, akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs tarihi, Eczacılık Günü olarak kutlanıyor. Hastaların sağlık problemleri hakkında ilk olarak temas ettiği ve ilaca erişimlerinde kritik rol oynayan eczacılar, toplum sağlığı bağlamında, omuzlarında büyük bir görev taşıyor.

Toplumda eczane her ne kadar danışma noktası olarak görülse de, çeşitli konularda sık sık kulaktan dolma ya da internetten ulaşılan güvenilir olmayan bilgilere başvuruluyor. Bazen sağlığımız için bilmemiz gereken en temel bilgiler, alınabilecek basit önlemler farkındalık olmaması nedeniyle uygulanamıyor.

Etkin Eczacılık Derneği, yürüttüğü kampanyalarla toplum sağlığının korunmasında yardımcı olmayı, bireyleri ve aileleri mevcut bilgi kirliliğinden korumayı, sağlığımıza sahip çıkma bilincini yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

14 Mayıs Eczacılar Günü dolayısıyla konuşan Etkin Eczacılık Derneği Başkanı Ayşegül Yıldız “Dünyada eczane hizmetleri giderek çeşitleniyor. Eczacıların artık ilaç sağlayıcısı konumundan daha ileri bir noktaya geçtiğini görüyoruz. Eczacının sağlık alanında bir ‘danışman’ olarak konumlandırılması daha etkin hale geliyor. Eczacı artık hastanın / danışanının iyi yaşam yönetiminde daha fazla yer alarak kronik hastalıkları başlamadan engellemeye çalışıyor veya bu hastalıkların tedavi yönetiminde yer alıyor ve onları izliyor. Sağlık alanında mesleki bilgi ve becerisini dünya standartlarında geliştirmek ve uygulamak üzere bir araya gelmiş eczacılar tarafından kurulan ‘Etkin Eczacılık Derneği’ üyeleri olarak bizler, gelişmekte olan yeni gereksinimler doğrultusunda, ilacın hastaya ulaşana kadar her aşamasında olduğu kadar, doğru ve akıllı ilaç kullanımının danışmanlığının yanı sıra çok daha önemli bir görevin öncüleriyiz. Sağlıklı toplumların hastalıkla tanışmadan önce yaratılacağına inanıyoruz. Mahallenizde, sokağınızda, yaşadığınız çevrede en yakın sağlık danışmanlarınız olmak için çalışıyoruz. Çünkü hepimizin dileği aynı; “sevdiklerimizle birlikte uzun ve mutlu bir yaşam sürmek…” diyerek gerek koruyucu sağlık hizmetinde, gerekse kronik hastalıkların yönetiminde ölçülebilir katma değer yaratacak projelerle, eczacının sağlık alanındaki yerini vazgeçilmez kılmak için çalıştıklarını vurguladı.
Comments


bottom of page